امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پی نواری، روی هر نوار فقط باید یک strip layer
سلام آقای دکتر با سپاس از پاسخ های ارزشمند شما ، یه سوال از SAFE داشتم
واسه پی نواری، روی هر نوار فقط باید یک strip layer در جهت همون نوار رسم کرد یا اینکه باید دو strip layer منطبق در هم ولی در جهت A  &  B رسم بشه... ؟
من خودم اعتقاد دارم باید فقط یه دونه در جهت نوار رسم کرد
اما بعضی همکارا اعتقاد دارن اگر فقط یه دونه رسم کنیم میلگرد های  عرضی رسم نمیشن.
نظر شما چیه... ؟

---------------------------------------------------

با سلام
در اكثر موارد در جهت عرضي لنگر ناچيز است و تنها ارماتور افت و حرارت در جهت عرضي قرار داده ميشود و نيازي به ترسيم نوار عرضي نيست.

در مواردي كه طراح احساس كند ممكنه در جهت عرضي هم لنگر داشته باشيم (مثلا گاهي در محل  ستون به جاي اينكه دو نوار مقاطع داشته باشيم تنها در يك راستا پي نواري داريم) بايد نوارهاي عرضي هم ترسيم كنه تا ميلگردهاي عرضي مربوطه محاسبه شود

نكته مهم اينه كه:
ميدانيم بايد به عنوان حداقل ارماتور افت و حرارت در جهت عرضي قرار داده شود 
اگه در پي نواري لنگر عرضي صفر باشه ميتونيم نصف ميلگرد افت و حرارت رو در وجه بالا و نصف ديگر رو در وجه پايين قرار بديم

ولي اگه لنگر عرضي داشته باشيم طبق aci318-14 بايد كل ميلگرد افت و حرارت در وجه كششي پي قرار گيرد و اگر اين لنگر ناشي از زلزله باشد با توجه مثبت و منفي بودن ان بايد در هر يك از وجوه فوقاني و تحتاني اوماتور افت و حرارت قرار دهيم (نسبت به حالت قبل ارماتور حداقل عرضي دوبرابر ميشود)

نكته اخر: در مواردي كه عرض پي نواري خيلي كم باشه به طوري كه شبيه تير رفتار كنه برخي همكاران ارماتور حداقل عرضي پي را بر اساس ارماتور برشي حداقل (مانند تيرها) محاسبه و كنترل ميكنند
پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
آمار انجمن ها